Aktualności

MiędzyKLASOWY Konkurs Fotograficzny „PRZYŁAPANI NA CZYTANIU”

Serdecznie zapraszamy wszystkie klasy wraz z Wychowawcami do udziału w Międzyklasowym Konkursie Fotograficznym „Przyłapani na czytaniu”.
Każda KLASA dostarcza max. 2 zdjęcia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub do Biblioteki Szkolnej VI LO w formie elektronicznej lub papierowej (format A4).
TEMATYKA zdjęć dowolna, ale każde zdjęcie musi zawierać elementy, pozwalające na powiązanie go z książką lub czytaniem i angażować co najmniej 15 osób z klasy.
TERMIN nadsyłania prac: do 12 kwietnia 2019 r.
Najlepsze zdjęcie zostanie NAGRODZONE!
SZCZEGÓŁY w Bibliotece, u Wychowawców, na plakatach i na stronie Szkoły. 

Zachęcamy! Zapraszamy!
Nauczyciele bibliotekarze

PLAKAT

Z KOBIETĄ W TYTULE

„Z kobietą w tytule” to okazja do przypomnienia, że kobiety są nie tylko wybitnymi autorkami ale także niezapomnianymi bohaterkami literackimi. W bibliotece szkolnej „Słowaka” prezentujemy wystawę zbiorów bibliotecznych, które podejmują temat losów kobiet. Znajdziecie wśród nich klasykę, romanse, powieści obyczajowe, kryminały, książki psychologiczne oraz liczne biografie.
Zachęcamy Was do zabawy w ramach obchodów marcowego Święta Kobiet – przysyłajcie na adres e-mail biblioteki szkolnej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ulubione lub wyszukane na okoliczność cytaty z książek, których motywem przewodnim jest KOBIETA. Możecie korzystać z poniżej dołączonej listy z naszego księgozbioru, jak również przedstawiać własne propozycje. Przesłane cytaty z podanym autorem i tytułem książki, z której pochodzi zostaną umieszczone na stronie fb naszego koła BiblioFilmoTerapii. Liczymy na Wasze pomysły i chęć podjęcia zabawy.

Z bibliotecznym pozdrowieniem 

Nauczyciele bibliotekarze

 

POLECAMY:

1. Maria Czubaszek „Kążdy szczyt ma swój Czubaszek”
2. Diane Ducret „Kobiety dyktatorów”
3. Urszula Dudziak „Wyśpiewam wam wszystko”
4. Clarissa Pinkola Estes „Biegnąca z wilkami”
5. A. J. Finn „Kobieta w oknie”
6. Michele Fitoussi „Helena Rubinstein. Kobieta, która wymyśliła piękno”
7. Marzena Graff- Oszczepalińska „Optymistki”
8. Gian Luigi Paracchini „Prada. Obyczajowy fenomen”
9. Zinat Pirzadeh „Motyl na uwięzi”
10. Bewerly Sassoon „Piękna kobieta”
11. Jennifer L. Scott „Lekcje Madame Chic”
12. Anne-Marie Selinko „Byłam brzydką dziewczyną”
13. Laila Shukri „Byłam służącą w arabskich pałacach”
14. Amber Smith „Co mnie zmieniło na zawsze”
15. Souad „Spalona żywcem”
16. Dagmara Skalska „Fitness umysłu ze Skalską”
17. Tanya Valko „Arabska żona”, „Arabska córka”
18. Danuta Wałęsa „Marzenia i tajemnice”
19. Laetitia Colombani „Warkocz”
20. Nadia Murad, Jenna Krajeski „Ostatnia dziewczyna”
21. Anna Bronte „Lokatorka Wildfell Hall”
22. Anna Bikont, Joanna Szczęsna „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”
23. Zofia Turowska „Agnieszki. Pejzaże z Agnieszka Osiecką”

 

W WALENTYNKI DOBRZE JEST MIEĆ JAKIŚ ROMANS – WYPOŻYCZ GO W BIBLIOTECE :-)

14 lutego obchodzimy Walentynki – bez względu na to, czy lubicie święto zakochanych, czy też podchodzicie do niego z rezerwą, zachęcamy Was do przeczytania wartościowych książek o miłości. Wśród tytułów, które wybraliśmy, każdy znajdzie coś dla siebie – dorośli i dzieci, wielbiciele klasyki i literatury współczesnej, miłośnicy rozśmieszaczy i wyciskaczy łez.

Biblioteka szkolna „Słowaka” zaprasza wszystkich zakochanych w książkach i nie tylko. Czekają na Was książki, które mogą umilić walentynkowy wieczór.

Zapraszamy Was do przekazywania do biblioteki szkolnej krótkich opisów historii miłosnych ukazanych w książkach. Lista proponowanych przez nas tytułów znajduje się w załączniku poniżej. Opisy przysyłajcie na adres biblioteki: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (prosimy o wpisanie w temacie wiadomości hasła: WALENTYNKI oraz o podanie imienia, nazwiska i klasy autora tekstu).

Na koniec  lutego spośród wszystkich uczestników zostanie wylosowana osoba, bądź osoby, które otrzymają nagrody książkowe.

Powyższe działania inicjowane są w ramach Szkolnego Koła BiblioFilmoTerapii. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą wspomóc nasze  przedsięwzięcia. Szczegółowe informacje u p. Lidii Sabat lub p. Barbary Staniewskiej. Przypominamy, że aktywność w obrębie działań bibliotecznych będzie dodatkowo punktowana, bądź nagradzana na koniec roku szkolnego.

Zapraszamy
Nauczyciele bibliotekarze

Lista książek

WYNIKI KONKURSU „KSIĄŻKA – SUPERWITAMINA NIE TYLKO NA JESIENNĄ CHANDRĘ”

Dnia 07 grudnia 2018 roku rozstrzygnęliśmy konkurs „Książka – superwitamina nie tylko na jesienną chandrę” zorganizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych a jego głównym celem było zachęcanie uczniów do czytania oraz wyrażania opinii na temat przeczytanej książki. Zadaniem uczestników było przeczytanie jednej z książek zakupionych przez VI LO w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz wykonanie pracy konkursowej w wybranej przez siebie kategorii: recenzja książki lub infografika.
W Konkursie wzięli udział uczniowie: Aleksandra Danielska, Katarzyna Mazur, Alicja Wawrzeńczyk, Wiktoria Ziach z klasy 1D,  Zuzanna Pawlik, Wiktoria Szyszka z klasy 1H oraz Katarzyna Kowalik z klasy 2E.
Jury w składzie pani Lidia Sabat, pani Barbara Staniewska oraz pan Jarosław Machejko oceniało prace według kryterium oryginalności, kreatywności, poprawności językowej, estetyki oraz potencjału w promowaniu czytelnictwa i wytypowało następujących laureatów:

I miejsce:
Wiktoria Ziach z klasy 1D za recenzję książki „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes

II miejsce:
Zuzanna Pawlik z klasy 1H za recenzję książki „Ponad wszystko” Nicoli Yoon

III miejsce:
Wiktoria Szyszka z klasy 1H za recenzję książki „Hopeless” Colleen Hoover

Wyróżnienie:
Katarzyna Kowalik z klasy 2E za recenzję książki „Blackout” Marca Elsberga
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe oraz słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.
Prace laureatów Konkursu zostały wyeksponowane na wystawie w bibliotece  oraz opublikowane na stronie Szkolnego Koła BiblioFilmoTerapii https://bibliofilmoterapia.wordpress.com.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy
Nauczyciele bibliotekarze

KONKURS „KRZEWICIELE KULTURY”

Teraz każdy może stać się „Krzewicielem Kultury”! I zarazem sporo na tym zyskać! „Krzewiciele Kultury” to konkurs związany z największą akcją promującą czytelnictwo w Polsce – Czytaj PL.
Zadanie postawione przed uczestnikami konkursu jest proste:

 1. 1.      Wydrukuj plakat pobrany ze strony CzytajPL.pl.
 2. 2.      Powieś plakat akcji w swojej miejscowości, w możliwie najlepiej widocznym miejscu, w którym będzie miało do niego dostęp jak najwięcej osób – na każdym plakacie umieszczono kod pozwalający na darmowe wypożyczanie 12 bestsellerowych ebooków.
 3. 3.      Sfotografuj wyeksponowany plakat i zgłoś zdjęcia do konkursu poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie:

https://app.smartsheet.com/b/form/86eb0075e6204878972421a4a4484663

Zdjęcie wywieszonego plakatu należy zgłosić za pomocą formularza do 30 listopada. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie mogą wypełnić dowolną ilość zgłoszeń.

Każdy uczestnik konkursu po przesłaniu zdjęcia otrzymuje kod rabatowy obniżający cenę ebooków nieobjętych innymi promocjami o 40 procent (pięciokrotnego wykorzystania).

 Na zwycięzców czekają:

 • 50 sztuk wyjątkowych czytelniczych koszulek z ilustracjami Pawła Króla,
 • 3 smartfony Huawei,
 • 3 bony na e-booki od Woblink.com (o wartości 500 zł, 250 zł i 100 zł),
 • czytnik PocketBook Touch Lux 4,
 • czytnik PocketBook Basic Lux 2.

 Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia na fanpage’u CzytajPL.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne w bibliotece, na plakatach na szkolnym korytarzu oraz na stronie http://czytajpl.pl/2018/11/09/zostan-krzewicielem-inkunabulow-konkurs/

Zapraszamy

Nauczyciele bibliotekarze

CYFROWA WYPOŻYCZALNIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH „ACADEMICA” DOSTĘPNA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. JULIUSZA SŁOWACKIEGO W KIELCACH

Dnia 26 czerwca 2018 roku pani Renata Walęcka, dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach podpisała deklarację przystąpienia biblioteki szkolnej VI LO do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica. W jej ramach – jako pierwsi ze szkół w województwie świętokrzyskim – podjęliśmy współpracę z Biblioteką Narodową pełniącą funkcję administratora wypożyczalni cyfrowej. Dzięki temu użytkownicy naszej biblioteki uzyskali dostęp do kilkuset tysięcy publikacji naukowych oraz ponad 2000 tytułów czasopism. Zasób publikacji dostępnych w systemie powiększa się każdego dnia. Ponadto realizowane są indywidualne zapotrzebowania na konkretne dzieła w wersji elektronicznej.

System academica.edu.pl oferuje:

 • pełnotekstowe przeszukiwanie setek tysięcy współczesnych publikacji naukowych: artykułów, monografii, podręczników i skryptów,
 • inteligentny system ograniczania wyników wyszukiwania i ich wizualizacji,
 • nieograniczony dostęp do publikacji niechronionych prawem autorskim lub udostępnianych w modelu Open Access,
 • możliwość rezerwacji publikacji chronionej prawem autorskim w bibliotece należącej do systemu Academica,
 • możliwość tworzenia notatek, importu danych bibliograficznych, zapamiętywania kwerend.

Oferta Akademiki skierowana jest przede wszystkim do studentów i pracowników naukowych, ale także do innych czytelników, zainteresowanych publikacjami z wszystkich dziedzin, w tym także do pedagogów i do uczniów, chcących pogłębić swoją wiedzę, przygotowujących się do egzaminów i szkolnych olimpiad. To również świetna pomoc przy tworzeniu własnych prac i bibliografii.

Czytelniku, odwiedź  bibliotekę szkolną i sprawdź, jak ogromne możliwości wyszukiwania i dostępu do wiedzy daje system academica.edu.pl.

ZAPRASZAMY!

Nauczyciele bibliotekarze

UPOLUJ SWOJĄ KSIĄŻKĘ w akcji Czytaj PL

Biblioteka szkolna VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach serdecznie zaprasza wszystkich uczniów do wzięcia udziału w drugiej edycji projektu„Upoluj swoją książkę”realizowanego w ramach akcji Czytaj PL w dniach 2-30 listopada 2018 roku. Uczestnicząc w akcji możecie zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Wystarczy smartfon. Aby czytać  trzeba pobrać aplikację Woblink ze sklepu AppStore lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL, a następnie zeskanować kod QR z plakatu Czytaj PL znajdującego się w bibliotece i na szkolnym korytarzu. Do tego do akcji każdy użytkownik może zaprosić 5 osób (one nie będą musiały już skanować kodu QR).

Weź udział w akcji, czytaj za darmo i polecaj książki innym

 Lista książek dostępnych w akcji:

 1. Olga Tokarczuk „Opowiadania bizarne”
 2. Magdalena Grzebałtowska „Komeda. Osobiste życie jazzu”
 3. Christophe Galfard „Wszechświat w twojej dłoni”
 4. Anna Brzezińska „Córki Wawelu”
 5. Wojciech Chmielarz „Cienie”
 6. Anna Ficner-Ogonowska „Okruch”
 7. Remigiusz Mróz „Hashtag”
 8. Mark Bowden „Polowanie na Escobara”
 9. Joanna Jax „Zemsta i przebaczenie”
 10. Reni Eddo-Lodge „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry”
 11. Ariely Dan „Potęga irracjonalności”
 12. John Flanagan „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”

 Akcja „Upoluj swoją książkę” organizowana jest z inicjatywy Instytutu KsiążkiKrakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformą e-bookowąWoblink.com, które już od sześciu lat realizują wspólnie ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”. Więcej informacji o projekcie przeczytasz na stronie www.czytajpl.pl

 Zapraszamy

PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ

W październiku 2018 roku przyłączyliśmy się do akcji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i zorganizowaliśmy w naszej szkole zbiórkę książek dla dzieci i młodzieży. Książki te wyposażą półkę bookcrossingową podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w Kielcach. Dzięki Wam udało nam się zebrać aż 163 książki. W dniu 5 listopada 2018 roku przekazaliśmy je Organizatorowi akcji. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce, życzliwość i wsparcie zbiórki.

 Nauczyciele bibliotekarze

 
 • 1
 • 2
 • 3
 
 
NOWE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 
 
 
VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach przy wsparciu Urzędu Miasta realizuje projekt – Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020 Priorytet 3: Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.W ramach projektu, po konsultacjach z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim VI LO, zakupiliśmy 666 książek. Są to atrakcyjne bestsellerowe pozycje oraz nowe wydania lektur.
PRZYJDŹ DO BIBLIOTEKI, ZNAJDŹ COŚ DLA SIEBIE I ZACZYTAJ SIĘ W „SŁOWAKU”! Zapraszamy!
 

KONKURS: "KSIĄŻKA - SUPERWITAMINA NIE TYLKO NA JESIENNĄ CHANDRĘ"

Jeśli jesteś uczniem klasy pierwszej VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, lubisz czytać i masz głowę pełną pomysłów – ten konkurs jest dla Ciebie. Zapraszamy!

Regulamin konkursu

BOOKCROSSING-POPULARYZUJEMY CZYTELNICTWO

W dniu 8 czerwca przyłączyliśmy  się do akcji „Uwalniamy książki na 20-lecie województwa świętokrzyskiego” . Akcja ta została zainicjowana przez Biuro Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.
Przed budynkiem naszego liceum zostały „uwolnione” książki, które w tym roku podarowali bibliotece nauczyciele i uczniowie szkoły. Dzięki temu mogliśmy zaproponować wszystkim chętnym szeroki wachlarz pozycji beletrystycznych, poradnikowych, albumowych, wydawnictw dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Z tej nieodpłatnej formy promocji czytelnictwa skorzystali zarówno nasi uczniowie jak i mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Uczniowie klas młodszych pobliskiej szkoły podstawowej zwiedzili przy okazji  naszą bibliotekę szkolną.
Zapraszamy na kolejne edycje.

Nauczyciele bibliotekarze

 

 • IMG_20180608_094607_1_resized_20180611_095319902
 • IMG_20180608_100849_resized_20180611_095317828
 • IMG_20180608_105436_resized_20180611_095313246
 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ ANNĄ ŁACINĄ

Uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z panią Anną Łaciną. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dnia 4.05.2018. Młodzież miała okazję poznać twórczość pisarki, dowiedzieć się ciekawych informacji na temat warsztatu pracy pisarza. Pani Anna publikuje swoje książki pod dwoma nazwiskami: jako Anna Łacina pisze powieści obyczajowe przeznaczone dla młodzieży oraz osób lubiących konwencję literatury młodzieżowej, (obecnie zaliczane do tzw. literatury Young Adult) jako Anna Zgierun fantastykę, oraz książki dla dzieci młodszych zaliczane do literatury edukacyjnej. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze i dostarczyło młodzieży cennych wiadomości.

BIBLIOTECZNE OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA WODY.

W ramach promocji Światowego Dnia Wody nauczyciele bibliotekarze przyłączyli się do działań organizatorów: prof. Justyny Koziej, oraz prof. Beaty Ubowskiej ogłaszając i przeprowadzając dwa konkursy. Pierwszy z nich inspirował młodzież do utworzenia fraszki odnoszącej się do hasła: „Przyroda dla wody”, w drugim konkursie należało odgadnąć hasło w oparciu o podane utwory literackie.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom:

Małgorzacie Miłek kl. Ii  za fraszki:

„ Znane w przyrodzie niezbite dowody
że trudno o życie gdy brakuje wody”.

„W naturze większość nieistotnych sporów
szybko rozcieńczy ci tlenek wodoru
więc nim zaczniesz zbyt mądre wywody
wylej na głowę kubeł zimnej wody”.

Natalii Parkicie kl. Ii za rozwiązanie hasła w konkursie „Motyw wody w literaturze”.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Etyka Języka Internetu
-odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

W dniu 31.10.2017 r z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy VI LO odbyło się spotkanie z dr hab. Marzeną Marczewską, profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Tematem wykładu była: Etyka Języka Internetu- odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych. Wykład przerodził się w wartościową refleksję o życiu, manipulacji, stereotypach językowych i schematach myślowych. W spotkaniu uczestniczyły klasy z rozszerzonym programem nauczania matematyki i informatyki. Uczniowie z zaciekawieniem i zainteresowaniem wysłuchali cennych uwag Pani Profesor.

 

 • DSC06458
 • DSC06463
 • DSC06465
 

Wieczór literacki w Kieleckim Centrum Kultury -„Czytanie jest modne”.

W ramach cyklu Akademia Off Fashion w dniu 23.10.2017 r. młodzież z VI LO uczestniczyła w wieczorze wspólnego czytania. Motywem przewodnim spotkania była moda i strój w literaturze.Fragmenty dzieł odczytywały osoby z kieleckiego świata kultury.Wybrany przez siebie fragment literacki zaprezentowała równieżp. Renata Walęcka,  Dyrektor VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach. Grupa naszej młodzieży pod opieką nauczycieli: p. Lidii Sabat i p. Jarosława Machejko uczestniczyła w konkursie literackim zdobywając atrakcyjne nagrody. Spotkanie zorganizowano w  październiku, który jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych, a jego tegoroczne hasło brzmi: „Książka nas łączy”.

 

 • 22790824_819158534925363_1187883163_o(1)
 • 22810232_819158144925402_453050624_o(1)
 • IMG_2390(1)

Narodowe Czytanie

W ramach obchodów Ogólnopolskiego  Święta Narodowego Czytania w dniu 05.09.2017 r. młodzież z klasy 2I i 1M zaprezentowała w formie słuchowiska wybrane sceny dramatu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Uczniowie „Słowaka” mieli również możliwość opatrzenia własnych egzemplarzy dzieł pieczęcią okolicznościową a także zapoznania się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez prof. Małgorzatę Miazgę. Przygotowana została również tablica przybliżająca uczniom ciekawe  wiadomości z zakresu czytanej lektury. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

opiekunowie: prof. Joanna Sordyl
prof. Lidia Sabat
n-le bibliotekarze

 

 • IMG_4450
 • IMG_4455
 • SAM_2240

Bookcrossing
Ogólnopolskie święto Wolnych Książek

13 czerwca 2017 r. w  czytelni szkolnej obchodziliśmy kolejną edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. W tym roku również udało się nam zgromadzić ciekawe propozycje literackie dla młodzieży. Cieszymy się, że ta forma upowszechniania czytelnictwa ma niesłabnące zainteresowanie. Zapraszamy za rok.

Nauczyciele bibliotekarze.

FINAŁ WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „LIST DO PISARZA”.

 W dniu 28.04.2017 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach uczestniczyliśmy w finale konkursu „List do pisarza”,  którego organizatorami było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddział Kielce oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Spośród 85 nadesłanych prac na poziomie ponadgimnazjalnym nasze uczennice otrzymały: II miejsce- Agnieszka Kędzia kl. 1i, oraz wyróżnienie- Karolina Kołodziej kl. 1i. Pozostali uczestnicy konkursu z kl. 1i mieli możliwość udziału w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Tyszką.
            Serdecznie gratulujemy laureatkom.

Opiekun: mgr Joanna Sordyl
Szkolny koordynator konkursu: mgr Lidia Sabat

 

 • IMG_3812
 • IMG_3816
 • IMG_3827

BIBLIOTEKA W DNIU OTWARTEJ SZKOŁY DLA GIMNAZJALISTÓW.

Tegoroczna tematyka działań biblioteki na dzień otwarty dla gimnazjalistów - 22.04.2017 obejmowała : prezentację biblioteki poprzez "Słowo-obraz-dźwięk", bookcrossing dla gimnazjalistów,wystawę prac z konkursu czytelniczego "Sleeveface". Młodzież gimnazjalna chętnie losowała przygotowane dla nich cytaty z książek,z zaciekawieniem słuchali muzyki odtwarzanej z płyt winylowych, jak również korzystali z oferty bookcrossingowej wybierając dla siebie książki.

Nauczyciele bibliotekarze

 

 • SAM_2205
 • SAM_2214
 • SAM_2216

AKCJA CZYTELNICZA DLA NAJMŁODSZYCH

                            02.03. 2017

W celu upowszechniania czytelnictwa wśród najmłodszych, grupa młodzieży z kl.1H przygotowała i przedstawiła wiersze Juliana Tuwima podopiecznym Samorządowego Przedszkola nr 9 w Kielcach. Następnie czytane były dzieciom ulubione przez nich książeczki.
Uczniowie VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach, opowiadali maluchom o bajkach, które sami pamiętają z dzieciństwa. Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza, p. Lidii Sabat oraz p. Agaty Bender, opiekunki grupy przedszkolnej. Miła atmosfera spowodowała, że nasza młodzież zadeklarowała chęć  udziału w kolejnych tego typu przedsięwzięciach.
                                                                                                                                    Dziękujemy

 

 • SAM_2173
 • SAM_2179

 

Biblioteczny konkurs „SLEEVEFACE” rozstrzygnięty!
18. 01. 2017

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dużą dawkę kreatywności!

Szczęśliwi zwycięzcy:

I miejsce: Izabela Sabat, kl. 3 B
II miejsce: Klaudia Pyczek, kl. 3 E
III miejsce: Joanna Komasara, kl. 2 E

Wyróżnienie: Michalina Kamiński, kl. 2 C

Wyróżnienie: prof. Agata Makowska

Nauczyciele bibliotekarze z VI LO gratulują wyróżnionym i dziękują również pozującym modelom/ modelkom. Plus podziękowania za owocną współpracę dla opiekunów SU

 

 • 1
 • 2
 • 3

Sleeveface
10.12.2016

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do promocji czytelnictwa poprzez akcję „Sleeveface”, czyli fotografowanie się z okładką książki, która zostaje uchwycona w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała bądź całej sylwetki.

A na dobry początek sleeveface w wykonaniu naszych nauczycieli!

 

 • 1
 • 2
 • 3

BIBLIOTERAPIA
08. 12 2016

Dr Agnieszka Miernik, wykładowca na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, która na co dzień prowadzi zajęcia ze studentami m.in. na temat: biblioterapii spotkała się z młodzieżą VI LO  im. J. Słowackiego w Kielcach. Spotkanie w dniu 08 grudnia 2016 zorganizowane zostało z inicjatywy p. Lidii Sabat i nauczycieli bibliotekarzy.
Po przywitaniu naszej prelegentki przez panią dyr. Katarzynę Cedro, uczniowie klas Ii oraz 1d mieli możliwość dowiedzieć się m.in. o korzystnych procesach jakie zachodzą w naszym mózgu podczas czytania książek, oraz zapoznać się z techniką działania takiej metody psychoterapeutycznej jaką jest biblioterapia.
Tematyka ta spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy już po wykładzie podchodzili do naszego gościa dzieląc się wrażeniami i zadając nurtujące ich pytania.

 • AMiernik
 • IMG_0030
 • IMG_0037
 

Zjazd Zarządu Oddziałów Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
19. 11. 2016 Warszawa

Nauczyciele bibliotekarze VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach działając aktywnie w strukturach TNBSP o/Kielce, uczestniczą również w ogólnopolskich spotkaniach  oddziałów. Ostatnie z nich miało miejsce 19. 11. 2016 w Warszawie, oprócz omówienia spraw bieżących mieliśmy możliwość podzielenia się naszymi działaniami bibliotecznymi w ramach tzw. „dobrych praktyk”.

WARSZTATY „NOWE WIDNOKRĘGI- ZROZUMIEĆ MEDIA”

W dniu 18 listopada 2016 r. młodzież z kl. 1H pod opieką nauczycieli bibliotekarzy uczestniczyła w warsztatach „Nowe widnokręgi - zrozumieć media”, organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Pierwszy wykład dotyczył podstaw przekazu telewizyjnego. Wykładowcy pokazali jak działa Greenbox oraz sztuka montażu. W drugiej części warsztatów uczestnicy pogłębili wiedzę odnośnie ważnej roli światła i makijażu oraz siły przekazu w telewizji.  W trzeciej części pokazano sposoby opracowania ścieżki dźwiękowej.
Młodzież naszego liceum chętnie angażowała się w zajęcia praktyczne m.in. doskonaląc się w sztuce makijażu. Na koniec został zaprezentowany materiał prasowy, telewizyjny, radiowy i fotograficzny z przeprowadzonych warsztatów.

 • Warsztaty-dziennikarskie-w-Kielcach-1
 • Warsztaty-dziennikarskie-w-Kielcach-7
 

WIECZÓR LITERACKI W KIELECKIM CENTRUM KULTURY

W dniu 26. 10. 2016 Dyrekcja VI LO im. J. Słowackiego wraz z nauczycielami bibliotekarzami i grupą młodzieży z kl. 1 „i” uczestniczyła w wieczorze  literackim II edycji Akademii Off Fashion, pt. „Pożar Atlanty i inne historie”, zorganizowanym przez Kieleckie Centrum Kultury w Kielcach.” Podczas spotkania osoby ze świata kultury, polityki i mediów czytały fragmenty utworów, których tematem była moda. Uczestnicy mieli za zadanie odgadnąć autora i tytuł książki, z której pochodził czytany fragment, a poprawne odpowiedzi były nagradzane. Nagrody trafiły również w nasze ręce. Cała akcja miała na celu „krzewienie czytelnictwa” wśród młodzieży ale także wśród dorosłych.

 • IMG_0331
 • IMG_0342
 • IMG_0346

SPOTKANIE AUTORSKIE Z POETKĄ ELŻBIETĄ GACEK

7.10.2016 z inicjatywy p. Joanny Sordyl, we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami miało miejsce w naszej szkole spotkanie autorskie z poetką p. Elżbietą Gacek. Hasło przewodnie spotkania to:  „Nadzieja czekać każe…”, które było tytułem najnowszego, szóstego z kolei tomiku poetki. Młodzież zaprezentowała część artystyczną, podczas której recytowała wiersze naszego gościa oraz wykonywała piosenki inspirowane poezją. Ilustracją poezji p. E. Gacek były także zdjęcia członków koła fotograficznego Carpe Diem. Głównym celem spotkania była promocja czytelnictwa wśród młodzieży. Spotkanie zaplanowano w październiku w ramach miesiąca bibliotek szkolnych.

 • DSC_0142
 • DSC_0167
 • DSC_0169
 

Narodowe Czytanie

2 września miała miejsce w naszej szkole kolejna edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej. Na kolejnych lekcjach mieliśmy okazję wysłuchać fragmentów Quo vadis Henryka Sienkiewicza odczytanych przez uczniów i nauczycieli, a w sali teatralnej obejrzeć  wystawkę różnych wydań powieści, gazetkę i prezentację multimedialną o genezie powieści i jej ekranizacjach. Pamiątką była okazjonalna pieczęć nadesłana do naszej szkoły z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej. Warto czytać powieści historyczne Sienkiewicza nie tylko jako lektury obowiązkowe!

 • DSC_0811
 • DSC_0815
 • DSC_0817
  

BOOKCROSSING

Uwolnij książki, dziel się z innymi radością czytania”
16 czerwca Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek.
XIII edycja, 2016r. 

Wzorem minionych lat przyłączyliśmy się do promocji czytelnictwa poprzez popularną formę bookcrossingu. Udało nam się pozyskać 60 książek od darczyńców,  po ich rejestracji na wirtualnej półce internetowej VI LO  im. J. Słowackiego, wszystkie zostały udostępnione naszej młodzieży w dniu 16.06.2016.
Łącznie od 2011 roku uwolniliśmy 309 książek. 

 • SAM_2106
 • SAM_2118
 • SAM_2125
                                                            

Promujemy czytelnictwo

W dniu 10.06.2016 z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy i Samorządu Szkolnego młodzież naszej szkoły przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo. Na hali sportowej, spotkali się uczniowie, każdy z książką w ręku, próbowaliśmy bić rekord jak największej ilości osób czytających w jednym miejscu.

 • 3
 • 4
 • DSC_0011

Ogólnopolska Noc Bibliotek 2016

W dniu 04.06.2016 biblioteka szkolna VI LO zrzeszona w Towarzystwie Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego przyłączyła do ogólnopolskiej akcji,  promującej czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne instytucje kultury.
Wspólnie z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Kielcach został ustalony i przeprowadzony program zawierający bogaty wachlarz atrakcji przygotowany dla odwiedzających w tym czasie bibliotekę, czytelników.
Wśród propozycji było m.in. przedstawienie dorobku bibliotek szkolnych, czytanie Sienkiewicza przez bibliotekarzy, konkurs na najlepsze przebranie za postać literacką, spotkanie autorskie z poetką Marią Włodno. W spotkaniu autorskim brała udział również nasza uczennica Klaudia Pyczek, która pod opieką nauczyciela bibliotekarza
p. L. Sabat przygotowała się do recytacji wybranych wierszy poetki i przedstawiła ich własną, ciekawą interpretację. Mamy nadzieję na kolejne edycje.

 • 11
 • 20
 • 35

Dzień otwarty dla gimnazjalistów w bibliotece szkolnej

Tegoroczny dzień otwarty (10.04.16) dla gimnazjalistów w bibliotece szkolnej obfitował w szeroką ofertę promującą działalność biblioteczną.
Gimnazjaliści mogli obejrzeć wystawę fotografii inspirowanych książką, korzystali ze specjalnie dla nich przygotowanego regału bookcrossingowego, chętnie losowali i czytali inspirujące cytaty z popularnych książek.
W czytelni szkolnej swoje osiągnięcia prezentowało również szkolne koło fotograficzne Carpe Diem. Nasza biblioteczna oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem gimnazjalistów.

 • 1
 • 2
 • 3
 

Konkurs biblioteczny „ Fotografia inspirowana książką”

W dniu 01.04.2016 w czytelni szkolnej miał miejsce finał konkursu, którego celem było wykonanie fotografii zainspirowanej książką lub jej dowolnym fragmentem. Zdjęcia miały jak najlepiej oddawać sens i nastrój tekstu. Współorganizatorami konkursu było szkolne koło fotograficzne „Carpe Diem” oraz grupa realizująca projekt edukacyjny „Biblioterapia oraz jej alternatywne zasoby medialne-filmoterapia” pod opieką nauczycieli bibliotekarzy . Spośród nadesłanych 32 zdjęć jury wyróżniło prace, przyznając:

I miejsce- Zuzannie Wierzbowskiej kl. 2B
II miejsce- MarcieZygadlewicz kl. 1P
III miejsce- Patrycji Parkicie kl. 1M


Wyróżnienia:
Klaudii Pyczek kl. 2E
Adrianie Czarneckiej kl. 2G

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ciekawych prac oraz zaprezentowania inspirujących cytatów książkowych, których odzwierciedleniem stała się fotografia.Mamy nadzieję, że otrzymane nagrody książkowe będą pogłębiały pasję czytelniczą.

                                                                      Nauczyciele bibliotekarze

 • AlicjawkrainieczarowLewisCarroll
 • DżumaAlbertCamus
 • IgrzyskaSmierciSuzanneCollins

Cała Polska Czyta Dzieciom

W dniu 12.02.2016 uczennice: Maria Turek i Natalia Hajduk z kl. 1B VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach przyłączyły się wraz z nauczycielem bibliotekarzem  p. Lidią Sabat do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Impreza organizowana jest cyklicznie pod hasłem „Drzwi do bajek” w SP nr 8 im. Wojska Polskiego w Kielcach. Maria i Natalia poprzez ciekawą lekturę i charakteryzację na postacie z powieści „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki, wzbudziły duże zainteresowanie dzieci z klas młodszych.
Dziękujemy Dyrekcji i nauczycielom bibliotekarzom SP nr 8 w Kielcach za serdeczne przyjęcie.

 • 20160212_124409(1)
 • SAM_2003
 • SAM_2010

Spotkanie fotograficzne

W dniu 11.12.2015 w czytelni szkolnej miało miejsce spotkanie pasjonatów fotografii ze szkolnego koła fotograficznego „Carpe Diem”. Swoje zainteresowania prezentował Piotr Kisiel, uczeń Liceum Ekonomicznego im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, który opowiadał o historii fotografii. Przedstawił również własną kolekcję aparatów fotograficznych, oraz na przykładzie swoich prac omawiał technikę wykonywania zdjęć nocą.
Dziękujemy mu za poświęcony dla naszych uczniów czas.

 • SAM_1955
 • SAM_1959

Spotkanie autorskie z Marią Ritą Foti

W dniu 12. 10. 2015 w VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach odbyło się spotkanie z Marią Ritą Foti, absolwentką szkoły, autorką książki „Dokąd teraz popłynę”, pierwszego tomu z cyklu Syreny i Bogowie. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Miazga we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas pierwszych. Pytania dotyczyły między innymi procesu tworzenia książki. Młodym ludziom zaimponowało, że Marii udało się pogodzić naukę z pracą nad książką (Maria jest studentką Sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim). Jesteśmy wdzięczni naszej absolwentce za to, że podzieliła się z uczniami  VI LO cennymi uwagami o pracy nad tekstem. Zainspirowała młodych ludzi do pisania prozy i poezji. Liczymy na stały kontakt z tak dobrze zapowiadającą się młodą pisarką. 

 • DSC_0098
 • DSC_0103
 • DSC_0105

Konkurs „Wakacyjnie zaczytani”.

W miesiącu październiku odbył się finał konkursu „Wakacyjnie zaczytani”. Wyróżnione osoby otrzymały nagrody książkowe  autorki Reginy Brett oraz szkolne kubki z logo J. Słowackiego. W konkursie I miejsce zajęła: Zuzanna Wierzbowska kl. 2b, II miejsce: Izabela Sabat kl. 2 b, III miejsce przypadło w udziale prof. Agacie Makowskiej. Przyznano również dwa wyróżnienia dla  Klaudii Pyczek kl. 2e oraz Joanny Białogońskiej z kl. 1 g.
Gratulujemy.

 • Izabela Sabat 2b
 • Joanna Białogońska 1g
 • Klaudia Pyczek 2e

Bookcrossing w bibliotece szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach.

 Od początku naszej akcji bookcrossingowej (po raz pierwszy braliśmy udział w 2011 roku), do obecnego roku szkolnego 2014/15 udało nam się zebrać od darczyńców i „uwolnić” 248 książek. Każda z nich po zarejestrowaniu  na wirtualnej półce internetowej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach została udostępniona naszym uczniom w dniu Ogólnopolskiego święta Wolnych Książek, który w tym roku przypadł na dzień 18 czerwca 2015r. Młodzież jak zwykle chętnie zabierała wybrane przez siebie pozycje z literatury młodzieżowej.

 • SAM_1467
 • SAM_1474
 • SAM_1476
 

Współpraca z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich /oddziału kieleckiego.

W ramach działań biblioteki szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w strukturach Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich /oddziału kieleckiego promujemy naszą szkołę, podejmujemy wspólne inicjatywy, również na spotkaniu w ramach XV Ogólnopolskiego Forum TNBSP, które miało miejsce w Krakowie, pod hasłem "Potencjał edukacyjny i wychowawczy bibliotek szkolnych" w dniach 30-31 maja 2015.

 • SAM_1253
 • SAM_1441
 • SAM_1442
  

Grupa bibliofilmoterapii na szkolnej nocy filmowej

 Grupa młodzieży z klasy 1 „e” realizująca projekt  „ BiblioFilmoTerapia” pod opieką p. L. Sabat przyłączyła się do organizowanej w naszej szkole Nocy Filmowej.Młodzież przygotowała i zaprezentowała projekt w którym uczestniczą, oraz zaproponowała film z zakresu filmoterapii.

 

Wielki piknik edukacyjny w bibliotece.

W dniu 11.04.2015 r młodzież gimnazjalna miała możliwość  poznania  oferty biblioteki szkolnej VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Sięgali po książki przygotowane w ramach  bookcrossingu  dla gimnazjalistów, oglądali filmik „Książki naszych marzeń” utworzony przez naszą młodzież, a także działania udokumentowane w bibliotecznej księdze pamiątkowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się cytaty zaczerpnięte z ich ulubionych książek, wraz ze słodkim załącznikiem w postaci cukierków (coś dla duszy i coś dla ciała).

         Profesorowie VI LO również chętnie „ częstowali” się cytatami. 

 

 • DSC_0075
 • SAM_1206
 • SAM_1214
 

Konkurs „Książki Naszych Marzeń”

Konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej spotkał się również z odpowiedzią ze strony uczniów VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Na potrzeby konkursu młodzież pod okiem nauczycieli przygotowała krótki filmik popularyzujący i zachęcający do czytania. Polecamy !!! Co prawda nagroda główna nie przypadła nam w udziale, ale otrzymaliśmy dyplom od p. Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Minister Edukacji Narodowej.

https://www.youtube.com/watch?v=Vlob6-QaWq8

 

„25 lat wolności w Polsce” – finał konkursu

Uroczysty finał międzyszkolnego bibliotecznego konkursu na komiks historyczny dotyczący obchodów 25-lecia wolności w Polsce miał miejsce dnia 11. 12. 2014 w Sali Portretowej Muzeum Narodowego w Kielcach. Konkurs zorganizowany został przy współpracy Muzeum z Towarzystwem  Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego, pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Wśród laureatów wyróżnionych przez kapitułę konkursu znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Mateusz Gawlik, Wiktoria Terek oraz Joanna Mróz, którzy swoje prace przygotowywali pod okiem nauczycieli historii: p. Krystyny Suwały, p. Tomasza Ossowskiego i p. Dariusza Stępnia.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prac w galerii:

http://edukacja.mnki.pl/pl/oferta/konkursy/konkurs_25_lat_wolnosci_w_polsce_-_galeria_prac/

 

Biblioteczny projekt edukacyjny

W ramach realizacji projektu na temat biblio- i filmoterapii grupa uczniów z kl. 1e wraz z opiekunem i autorem projektu p. Lidią Sabat miała możliwość uczestniczenia w spotkaniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, podczas którego określone zostały główne cele projektu oraz jego założenia. W trakcie spotkania młodzież obejrzała i omówiła film „Exit” z pakietu Filmoteki Szkolnej w ramach październikowego tematu naszego projektu „Świat wirtualny”. Kolejne spotkanie odbyło się na terenie szkoły w formie warsztatów filmoterapeutycznych,  które poprowadził p. Roman Sowa z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Skarżysku-Kamiennej. Uczniowie mieli okazję porozmawiać na temat filmu „Billy Elliot”, który przybliżył widzom listopadową tematykę „Poszukiwania własnej tożsamości”.

 

Dziękujemy naszym gościom za życzliwość i wsparcie naszych działań: p. Elżbiecie Pietrow-Ślusarczyk, p. Annie Knajder-Sowa oraz p. Danucie Ślusarczyk z PBW w Kielcach.

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/pages/Pedagogiczna-Biblioteka-Wojew%C3%B3dzka-w-Kielcach/638386442902151
Zapraszamy również do śledzenia naszych działań  poprzez bloga: https://bibliofilmoterapia.wordpress.com

 • DSC_0029
 • DSC_0033
 • DSC_0038
 


Zbiory Regionalne w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach 

 W dniu 31 października 2014 gościł w naszej szkole
pan Paweł Surowiec, długoletni pracownik Działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych. Mimo, że zbiory tego działu udostępniane są tylko na miejscu w czytelni WBP w Kielcach, młodzież VI LO im. J. Słowackiego miała możliwość zapoznania się z nimi w naszej szkole.
W spotkaniu uczestniczyły klasy humanistyczne wraz z opiekunami. Uczniowie obejrzeli ciekawą prezentację o cennych starodrukach, oraz kolekcje zbiorów regionalnych, w tym również dokumentów życia społecznego.
Prelekcja ta była ostatnim akcentem obchodów święta:
 „Październik  Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych”.

                                                                      Nauczyciele bibliotekarze VI LO

 

 • DSC_0005
 • DSC_0006
 • DSC_0016
 


WARSZTATY PLASTYCZNE „ 25 LAT WOLNOŚCI W POLSCE”

         W dniu 30.10.2014 w Muzeum Dialogu Kultur odbyły się warsztaty plastyczne zorganizowane w ramach konkursu na komiks historyczny. Zajęcia prowadził Rafał Urbański, pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach. W ciekawy sposób zostały przedstawione najważniejsze zagadnienia związane  z pracą nad komiksem. 

        Uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczyli  w warsztatach, co mamy nadzieję, przełoży się na prace przez nich wykonane.
        Przypominamy o możliwości składania prac do biblioteki szkolnej w terminie do 13.11.2014.

                                                 Nauczyciele bibliotekarze

 • warsztaty 1
 • warsztaty 2
 


 

 

Biblioteka szkolna zaprasza i przyjmuje zapisy na konkurs plastyczny  o tematyce historycznej

„25 LAT WOLNOŚCI W POLSCE”

Regulamin konkursu

Karta zgłoszenia

Dla uczestników konkursu w październiku istnieje możliwość skorzystania z jednodniowych
warsztatów z zakresu tworzenia komiksów, które odbędą się w Muzeum Narodowym
w Kielcach.

 

XI EDYCJA
OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK
bookcrossing
17 czerwca 2014


W roku szkolnym 2013/14 już po raz czwarty przyłączyliśmy się  do obchodów Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Młodzież i nauczyciele naszego liceum chętnie przekazywali  na ten cel pozycje z własnych zbiorów. W okresie od września 2013 do czerwca 2014 udało nam się zgromadzić 126 książek. W dniu Święta Bookcrossingu, który w tym roku przypada na 17. 06. 2014 spośród udostępnionych w czytelni szkolnej książek młodzież wybrała interesującą ich literaturę.
Mamy nadzieję że nasze święto będzie okazją  do dalszej wymiany przeczytanych, ciekawych książek.

Nauczyciele bibliotekarze VI LO

 

 

 


SPOTKANIE JUBILEUSZOWE Z OKAZJI 50-LECIA PRACY TWÓRCZEJ
STANISŁAWA NYCZAJA

 24 kwietnia 2014 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach Stanisław Nyczaj- poeta, krytyk literacki, satyryk-świętował jubileusz 50-lecia pracy twórczej.

Uczennice z Koła Bibliotecznego wraz z opiekunem p. Lidią Sabat uczestniczyły w spotkaniu z jubilatem i zaproszonymi gośćmi.

Dorobek artystyczny poety to ponad 20 książek: aforystycznych, satyrycznych, eseistycznych jak i poetyckich. W głównej mierze właśnie poezji Stanisław Nyczaj poświęca najwięcej czasu. Nieoceniona jest także jego działalność w środowisku lokalnym: jest założycielem kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich i twórcą „ Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”.

Jubilatowi został wręczony Medal Zasłużony Kulturze- Gloria Artis nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Słowo o jubilacie wygłosił p. Marek Wawrzkiewicz, prezes Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich.

W imieniu władz samorządowych, gratulacje i podziękowania za wkład w rozwój kultury regionu, jubilatowi -złożył wicemarszałek województwa p. Grzegorz Świercz oraz p. Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły przyłączają się do życzeń i gratulacji.

 


 

WOLONTARIAT VI LO reprezentowany przez opiekunów:


p. Anetę Grządziel i p. Lidię Sabat przygotował dla uczniów gimnazjów prezentację z realizacji projektu „ Rozwój osobisty ucznia”, podczas której zostały przedstawione główne zadania i cele.
Przybliżono zakresy działań w poszczególnych placówkach z którymi współpracujemy ( Świetlice Środowiskowe : Brachu, 4 Kąty, Dobra Chata; Szpital Dziecięcy; Schronisko dla kobiet).
Zaprezentowana forma aktywizacji naszych uczniów spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony gimnazjalistów.

 


 

Biblioteka podczas Wielkiego Happeningu Edukacyjnego.


W dniu 05.04.2014 odbył się w naszej szkole Wielki Happennig Edukacyjny, wzięli w nim udział nauczyciele bibliotekarze VI LO wraz
z uczennicami z Koła Bibliotecznego.
Prezentowaliśmy różnorodne działania biblioteki w formie: multimedialnej a także ekspozycji Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej.
Uczniowie szkół gimnazjalnych mieli możliwość obejrzenia krótkiej prezentacji o prawach autorskich oraz udziału w konkursie o tej samej tematyce. Uczestnicy otrzymali nagrody, przede wszystkim w formie gadżetów związanych z naszym liceum.
Gimnazjaliści chętnie korzystali także z ponad 50 książek w ramach akcji bookcrossingowej,  bardzo podobała im się ta forma popularyzacji czytelnictwa.
Duże  zainteresowanie budziła wystawa książek „zakazanych”
w różnych okresach dziejów naszego kraju.

 


 

LUDZIE I ICH PASJE-SPOTKANIE Z REŻYSEREM FILMOWYM I SCENARZYSTĄ Mariuszem MalcemW dniu 28. 01. 2014 r grupa młodzieży z Koła Bibliotecznego działającego w naszej szkole uczestniczyła w Debatach młodych z cyklu „Ludzie i ich pasje”. Spotkanie odbyło się
w Sali Kameralnej Domu Kultury „ Zameczek”. Gościem debat był pochodzący z Kielc reżyser
i scenarzysta- Mariusz Malec.
Filmy dokumentalne, telewizyjne, widowiska teatralne czy też teledyski, które reżyserował były wielokrotnie nagradzane. Młodzież z zaciekawieniem obejrzała film dokumentalny pt. „ Człowiek, którego nie ma” w jego reżyserii a następnie p. Mariusz Malec odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników spotkania o: swoim życiu, pasjach, wyborach życiowych i planach na przyszłość.
Spotkanie uwieńczyło wspólne zdjęcie z zaproszonym gościem.

Więcej zdjęć i informacji TUTAJ.

 

 


 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIOTECZNY NA ILUSTRACJĘDO UTWORÓW JULIANA TUWIMA


W dniu 23.01.2014 w Muzeum Narodowym w Kielcach odbył się finał międzyszkolnego konkursu na ilustrację do utworów Juliana Tuwima pt. „Tuwim 2013”.
Organizatorami konkursu było Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, oddziału kieleckiego oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.Konkurs objęty został patronatem świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.
Spośród 186 prac, jury przyznało nagrody i wyróżnienia dla 45 uczniów.
Wśród sześciu wyróżnień dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:

III miejsce otrzymała Sara Jeziernicka kl. 3 K,
Nagrodę specjalną wręczono SebastianowiPytka kl 3 B.

W finale konkursu usłyszeliśmy piękne wykonanie piosenek w oparciu o teksty J. Tuwima
oraz liczne recytacje jego wierszy.

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych prac w Galerii.

 

 


 

 

"TUWIM 2013"

Kielce, 23 października 2013 r.

Szanowni Państwo,

Ilustracja książkowa dla dzieci szczyci się bogatą, obecnie prawie dwusetną tradycją. Od początku lat pięćdziesiątych ilustracja książkowa równolegle z plakatem osiągnęły niezwykle wysoki poziom i wyjątkową wartość artystyczną, co przełożyło się na ukształtowanie zjawiska nazywanego zwyczajowo Polską Szkołą Ilustracji. Jan Marcin Szancer, Józef Wilkoń czy Olga Siemaszko to tylko nieliczni reprezentanci ilustracji książek dla dzieci. Nie bez znaczenia jest również autor, do utworów którego będziemy tworzyć ilustracje, rok 2013 został bowiem uznany przez Sejm Rzeczypospolitej rokiem Juliana Tuwima. Muzeum Narodowe w Kielcach,
w skład którego wchodzą dwa oddziały literackie (Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego oraz Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku) wraz z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich – Oddział Kielce chcąc włączyć się w obchody rocznicowe, zapraszają do udziału w konkursie „TUWIM 2013”. O jakości
i wysokim poziomie wzorców z jakich wspólnie korzystamy już od najmłodszych lat, poprzez wertowanie ulubionych książek, niech posłuży poniższa relacja Jana Szancera, niekoronowanego króla polskich ilustratorów: Słyszałem, że Pablo Neruda (Nagroda Nobla w dziedzinie literatury) w czasie swojego pobytu w Polsce powiedział, że jedną z najlepszych rzeczy, jakie u nas zobaczył, jest książka dla dzieci. Podobno nawet zabrał ze sobą całą walizkę książek dziecięcych. Podobne zdanie wyraził Fougeron (Andre Fougeron, malarz), mówiąc, że dzieci w Polsce muszą być szczęśliwe, mając takie książki.

Jesteśmy przekonani, że wzorując się na pracach najlepszych twórców Polskiej Szkoły Ilustracji, poprzez udział w warsztatach i konkursie, możecie Państwo rozwinąć swój styl malarski, nadając słowu kształt
i kolor.

Regulamin

 

Karta zgłoszenia

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie,

Organizatorzy:

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, Rada Oddziału w Kielcach

Muzeum Narodowe w Kielcach

 


 

biblio2

X EDYCJA

OGÓLNOPOLSKIEGO ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK

20 CZERWCA 2013

Czytelnia VI LO im. J. Słowackiego posiada jedną z około 20 tysięcy półek bookcrossingowych, jakie występują w Polsce. Według statystyk w naszym kraju krąży już ponad 174 tysiące książek przekazanych przez miłośników czytania. Takie akcje upowszechniają czytelnictwo i pozwalają, aby książka dotarła do każdego zainteresowanego.  
W tym roku biblioteka szkolna w dniu 20 czerwca 2013 roku brała udział w X edycji Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Tytuły przekazanych na ten cel książek można śledzić na stronie internetowej www. bookcrossing.pl na naszej wirtualnej półce.
Szczególne podziękowania składamy Panu Pawłowi Rejdakowi autorowi m.in. takich pozycji książkowych jak „ Pasja” oraz „ Opowieści z Borgaanu”, które to przekazał na naszą akcję. Dziękujemy również Pani Monice Tracz z Centrum Książki Wiedza za przekazanie książek beletrystycznych w języku angielskim na naszą bookcrossingową półkę .
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach, a przede wszystkim do czytania zgromadzonej przez nas literatury.

Nauczyciele bibliotekarze

 

biblio3

 


 

BIBLIOTECZNA WYSTAWA POKONKURSOWA WYRÓŻNIONYCH PRAC LAUREATÓW.

Realizowany w ostatnim czasie konkurs na plakat „ Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” oraz „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego
w Kielcach” cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego też zorganizowano wystawę pokonkursową prac wszystkich laureatów z województwa świętokrzyskiego.
W naszej szkole mieliśmy możliwość obejrzeć  ją w dniach od 18.03. 2013
do 02. 04. 2013 w saloniku Salomei Becu.

biblio1

 

 


DNI OTWARTE W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Podczas Dni Otwartych Słowackiego biblioteka szkolna przygotowała dla gimnazjalistów:

 • ekspozycję najstarszych książek znajdujących się w zbiorach, m.in. „ Książę niezłomny” Juliusza Słowackiego pochodzącą z roku 1880, jak również „ Agezylausz” szkolnego patrona z roku  1884,
 • prezentacje multimedialne: film „ Moja biblioteka w kadrze” przygotowany przez uczniów VI LO  i wyróżniony w międzyszkolnym konkursie,
 • filmy o działalności biblioteki, jej zbiorach, konkursach, wspólnych przedsięwzięciach podejmowanych przy współpracy z innymi ośrodkami kultury.

Gimnazjaliści mieli możliwość obejrzenia Bibliotecznej Księgi Pamiątkowej, jak również poznania i skorzystania z takiej formy czytelnictwa jaką są książki „uwolnione” na regale bookcrossingowym w czytelni szkolnej.
Młodzież przeglądała zbiory biblioteki zwiedzając czytelnię i wypożyczalnię,  jak również z zainteresowaniem słuchała o działaniach podejmowanych w ramach koła bibliotecznego.

 

IMAG1062

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Spotkanie Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich , oddziału kieleckiego
w VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół  Polskich to pierwsza, samodzielna organizacja społeczna, skupiająca nauczycieli bibliotekarzy. Powstało w dniu 24 marca 1992 roku na konferencji w Sulejówku. Obecnie Towarzystwo posiada 21 oddziałów, które podejmują działania z zakresu: komputeryzacji bibliotek, doskonalenia zawodowego, wspierania twórczości literackiej dzieci i młodzieży.

Oddziały towarzystwa organizują wyjazdy edukacyjne: krajowe i zagraniczne, reprezentują środowisko wobec lokalnych władz samorządowych i oświatowych, a także inicjują przedsięwzięcia integracyjne i edukacyjne.

Spotkania oddziału kieleckiego odbywają się cyklicznie, wielokrotnie w VI LO im. J. Słowackiego ,ostatnio w dniu 3.01. 2013 również w naszej szkole.  Podsumowane zostały ubiegłoroczne działania, oraz określony został plan tegorocznych przedsięwzięć.

IMAG08811

 

 

 

 

 

 

 

 


 

XIII Ogólnopolskie Forum Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy

Z okazji XX-lecia działalności TNBSP odbyło się XIII Ogólnopolskie Forum pod hasłem „Po owocach nas poznacie” miało ono miejsce
w Bydgoszczy w dniach 20-21 października 2012r. Wraz z delegacją oddziału kieleckiego uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu.

Pierwszy dzień Forum poświęcony był prezentacji dokonań  21 oddziałów, w tym również prezentacji działań uczniów
i n-li bibliotekarzy VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Przedsięwzięcie to podjęliśmy wspólnie z kieleckim TNBSP.

W drugim dniu forum prezentowany był wachlarz ofert doświadczonych praktyków oraz teoretyków bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Wysłuchaliśmy wystąpień m. in. o otwartych zasobach edukacyjnych, e-bookach czy aktywizujących metodach nauczania, gdyż jak powołując się na słowa p. Jadwigi Andrzejewskiej „ bez porządnej biblioteki, w porządnej szkole, porządnie uczyć się nie da”.

611

 


 

KONKURS BIBLIOTECZNY

W dniu 10.01.2013 miał miejsce finał wojewódzkiego konkursu „Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” oraz „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego w Kielcach”. Konkurs zorganizowany był przez Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddziału kieleckiego. Przedsięwzięciu patronowali Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród odbyło się w Pałacu Biskupów Krakowskich. Na konkurs wpłynęło 158 prac. Prace laureatów do obejrzenia w galerii. Więcej zdjęć tutaj.
Uczennice naszego liceum: Sara Jeziernicka z kl. 2 k oraz Maria Rita Foti 2 m przygotowane do konkursu przez p. Lidię Sabat otrzymały wyróżnienie,  a wraz z nim atrakcyjne nagrody.

Gratulujemy!!

 

 


 

WARSZTATY Z ZAKRESU PROJEKTOWANIA PLAKATU

Nauczyciele bibliotekarze VI LO, działający w ramach struktur Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach, współuczestniczyli w zorganizowaniu warsztatów z zakresu projektowania plakatu. Zajęcia miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów biorących udział w międzyszkolnym konkursie „ Zareklamuj swoją bibliotekę szkolną” lub „ Zareklamuj czytelnię Muzeum Narodowego w Kielcach”.
Uczestniczyła w nich również młodzież VI LO im. J. Słowackiego wraz opiekunem. Warsztaty miały miejsce w dniu 19.10.12 w Muzeum Dialogu Kultur, prowadzone były przez pana Artura Ptaka, magistra sztuki, zajmującego się grafiką artystyczną taką jak plakat, ilustracja użytkowa, jak również fotografią artystyczną i sesyjną.

 

 

OD STARODRUKÓW DO ZBIORÓW CYFROWYCH.

 

W dniu 11.10. 2012 w odpowiedzi na zaproszenie nauczycieli bibliotekarzy VI LO im. J. Słowackiego gościła u nas pani Bożena Piasecka, kierownik działu Zbiorów Zabytkowych i Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Przedstawiona i omówiona została prezentacja „ O cennych a nieznanych zbiorach WBP im. W. Gombrowicza”. Młodzież mogła poznać cenne

starodruki, kolekcje zbiorów regionalnych, a także zapoznać się z nowymi możliwościami,  jakie stwarza nam cyfryzacja.

Spotkanie nieprzypadkowo miało miejsce w październiku, gdyż obchodzony jest on jako „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, stąd zaakcentowanie współpracy z instytucjami kultury, w tym  - Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

Link do zdjęć


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ EWĄ LIPSKĄ

 

 

 

W dniu 25.06.2012 młodzież VI LO wraz z opiekunami, brała udział w spotkaniu autorskim z p. Ewą Lipską. Spotkanie miało miejsce w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Młodzież miała okazję poznać bliżej naszą poetkę i felietonistkę, a także posłuchać wierszy, odczytanych przez samą autorkę.

Uczniowie mieli również możliwość pogratulować poetce zdobytego w dniu 21 czerwca 2012 tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.


 

OBCHODY ŚWIĘTA WOLNYCH KSIĄŻEK

 

W dniu 20.06.2012 w naszej szkole po raz drugi miały miejsce obchody Święta Wolnych Książek. Tegoroczny finał poprzedzony został rejestracją półki bookcrossingowej VI LO im. J. Słowackiego na oficjalnej stronie internetowej: „www. bookcrossing. pl” założonej przez ogólnopolskiego koordynatora

p. Jolantę Niwińską. Na stronie tej można obserwować drogę książki, którą pokonuje krążąc między czytelnikami.

Książki, które zostały pozyskane w akcji bookcrossingowej zostały „uwolnione” czyli wpisane na stronie internetowej naszego liceum, a następnie powędrowały na półkę w czytelni szkolnej, skąd uczniowie mogą zabierać je do domu. Spośród otrzymanych książek kilka zostało wymienionych na zasadzie współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach.

Nauczycielom i uczniom VI LO im. J. Słowackiego dziękujemy

za współpracę i za zaangażowanie.

 

 

Organizatorzy: N-le bibliotekarze

 

 

 

 


 

Spotkanie autorskie z panią Marią Czubaszek

Biblioteka szkolna VI LO im. J. Słowackiego zainicjowała spotkanie autorskie z panią Marią Czubaszek. Uroczystość miała miejsce w dniu 17 kwietnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. W. Gombrowicza w Kielcach. Uczniowie mieli możliwość posłuchać tej dynamicznej i pełnej pozytywnej energii osoby, jak również zakupić jej najnowszą książkę wraz ze złożoną przez nią dedykacją, a także zrobić pamiątkowe zdjęcia, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.

 

 


 

Biblioteka szkolna wraz z wolontariatem VI LO włączyły się do organizowanej przez Radio FRI akcji bookcrossingowej „ Uwolnij książkę dla malucha”.

Młodzież chętnie podzieliła się swoimi zbiorami, przekazując je na rzecz małych pacjentów Szpitalika Dziecięcego przy ul. Langiewicza w Kielcach.

Na pozyskanych książkach umieszczone zostały naklejki z wizytówką naszej szkoły i biblioteki. Następnie młodzież z wolontariatu zaniosła książki do siedziby radia FRI.

Dnia 26. 03. 2012 w szpitaliku dziecięcym, miał miejsce finał akcji pod hasłem: „Podziel się radością czytania” oraz uroczyste otwarcie półki bookcrossingowej. Oczywiście delegacja naszego liceum brała udział w tej uroczystości.

Wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy zaangażowali się w podjęte przez nas działania serdecznie dziękujemy.

 

Galeria zdjęć

 


 

Mikołajkowy Maraton Czytania

W odpowiedzi na zaproszenie do wzięcia udziału w „ Mikołajkowym Maratonie Czytania” młodzież naszej szkoły we współpracy z mgr Joanną Sordyl, oraz mgr Lidią Sabat przygotowała fragmenty swoich ulubionych książek . Spotkanie odbyło się w dniu 7 grudnia 2011 roku w ZSZ nr 1 w Kielcach.

Uczennice VI LO: Katarzyna Zarzycka, Anna Winiarska, Monika Ścibosz, Izabela Mochocka zaprezentowały literaturę Paulo Coelho „ Podręcznik wojownika światła” oraz „ Jedenaście minut”, a także znaną i lubianą pozycję Fannie Flagg pt. „ Smażone zielone pomidory”. Fragmenty ciekawych książek prezentowali również nauczyciele, uczniowie, a także zaproszeni goście.

Miłym akcentem rozpoczynającym uroczystość była muzyka gitarowa w wykonaniu Tomasza Kosmali, ucznia ZSZ nr 1.

Galeria tutaj

 

 


 

Wolontariat VI LO

Od kilku lat młodzież naszej szkoły systematycznie uczestniczy w szkolnym wolontariacie. Corocznie wzrasta liczba osób chętnych do pomocy potrzebującym.

W bieżącym roku w listopadzie, opiekunowie wolontariatu pani pedagog Aneta Grządziel oraz pani Lidia Sabat, n-l bibliotekarz, zorganizowały warsztaty dla początkującej, bardzo licznej grupy młodzieży. Zajęcia poprowadził i w ciekawy sposób przekazał potrzebne informacje, pan Damian Zygadło działający z ramienia Caritas Diecezji Kieleckiej.

Zdobytą wiedzę młodzież będzie mogła wykorzystać pomagając w szpitaliku dziecięcym, świetlicach środowiskowych, a także uczestnicząc w kolejnych „ Akcjach Zbiórki Żywności” dla osób potrzebujących.

Galeria tutaj

 

 


Finał Międzyszkolnego Konkursu na film "Biblioteka szkolna w kadrze"

Nauczyciele bibliotekarze VI LO działający w strukturach Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddziału kieleckiego współuczestniczyli w organizacji międzyszkolnego konkursu dla uczniów, na zrealizowanie krótkiego filmu pod hasłem
" Biblioteka szkolna w kadrze".
Przedsięwzięcie realizowane było we współpracy z Pedagogiczna Biblioteką Wojewódzką.
Celem podjętych działań było zaakcentowanie miesiąca października jako Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Konkurs objęty był patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.
Finał konkursu miał miejsce w dn. 27 października 2011 w PBW w Kielcach.
Uroczystość finałową poprowadziły uczennice: Agnieszka Suchenia, oraz Anna Cedro.
Wyłonieni zostali laureaci w trzech poziomach szkół: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne, oraz szkoły ponadgimnazjalne.
Wśród laureatów szkół ponadgimnazjalnych uczniowie naszego liceum zdobyli miejsce II.
Twórcami filmu:" Człowiek bliżej książki-książka bliżej człowieka" były:
Sara Jeziernicka, Paulina Konieczna pod opieką mgr Joanny Sordyl.

Drugi zespół uczniów VI LO: Maksymilian Tokarski, Aleksander Stempniak,
pod opieką mgr Jarosława Machejko zdobył wyróżnienie.

Gratulujemy

N-le bibliotekarze VI LO

Link do galerii

 


Eliminacje do międzyszkolnego konkursu na film "Biblioteka szkolna w kadrze"

W dniu 25.10.2011 wyłonieni zostali laureaci I etapu międzyszkolnego konkursu na film
"Biblioteka szkolna w kadrze".
Wyróżniono dwa filmy, które na etapie wewnątrzszkolnym zyskały następujące miejsca:

I MIEJSCE-twórcy:
Maksymilian Tokarski kl. II D
Aleksander Stempniak kl. II D
Opiekun: mgr Jarosław Machejko

II MIEJSCE-twórcy:
Paula Konieczna kl. I K
Sara Jeziernicka kl. I K
opiekun: mgr Joanna Sordyl

Czekamy na finał, który odbędzie się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej.
N-le bibliotekarze

Link do galerii

 


Warsztaty filmowe

W dniu 4 października 2011 uczniowie naszego liceum mieli możliwość skorzystania z warsztatów zorganizowanych dla uczestników Międzyszkolnego Konkursu " Biblioteka szkolna w kadrze".
Zajęcia odbyły się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej,prowadzone przez pana Mirosława Ślusarczyka, pracownika telewizji Polsat.

Link do galerii

 


Dnia 03.10.2011 grupa uczniów VI LO, wraz z panią dyrektor Renatą Walęcką i opiekunem nauczycielem bibliotekarzem uczestniczyła w uroczystym otwarciu półki bookcrossingowej. Spotknie odbyło się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Akcja została zainicjowana przez radio FRI, o całym projekcie opowiadała nam pani Jolanta Niwińska,- krajowy Koordynator Wolnych Książek, zachęcając szkoły do uczestnictwa w tej innej swobodnej formie korzystania z literatury.

Młodzież naszej szkoły „uwolniła” trzy książki pozyskane w ubiegłorocznej szkolnej akcji bookcrosingowej, spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia siedziby Fajnego Radia Internetowego.

Link do galerii

 


W dniu 9.06.2011 w ramach Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek ,w bibliotece szkolnej VI LO udostępniono regał bookcrossingowy, na którym umieszczono 90 zebranych pozycji książkowych od nauczycieli i uczniów naszej szkoły, którzy swoim księgozbiorem chcieli podzielić się z innymi.

Tegoroczna szkolna edycja pod hasłem: „ Zabierz, poczytaj, pozostaw dla innych” skutecznie zachęciła młodzież do innej-nowej formy swobodnego wypożyczania literatury.

Informacje z przebiegu tego święta można zobaczyć w archiwum TVP KIELCE z dn. 9.06.2011

Zachęcamy do korzystania z „uwolnionych” książek i zapraszamy na kolejne edycje.

N-le bibliotekarze VI LO

 


Finał Międzyszkolnego Konkursu na fraszkę o bibliotece

W siedzibie VI LO w dniu 18.11.2010 odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu na fraszkę o bibliotece, zorganizowanego we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

Laureaci w poszczególnych kategoriach szkół: szkoły podstawowe, gimnazjalne, szkoły ponadgimnazjalne, otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie zostali wyróżnieni kompletami folderów i płyt promujących województwo świętokrzyskie, przekazanymi przez Regionalną Organizację Turystyczną w Kielcach.

Uroczystość otworzyła pani dyrektor Renata Walęcka, a wśród zaproszonych gości, którzy pojawili się na finale konkursu była dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej , pani Urszula Salwa.

Uroczystość uświetnił występ Zespołu Tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 1, oraz kielecka wokalistka – Małgorzata Główka, uczennica LO im. C.K. Norwida.

Wszystkim nauczycielom zaangażowanym w konkurs zarówno poprzez przygotowanie uczniów jak i ocenę fraszek serdecznie dziękujemy: pani Joannie Sordyl,

pani Małgorzacie Miazdze, panu Jarosławowi Machejko.

Nauczyciele bibliotekarze VI LO: p. Lidia Sabat, p. Jolanta Szczepańska.

Zdjęcia dostępne w galerii.

Zwycięskie Fraszki:

Dziś”

 

Powiedz młodym: Biblioteka

Odpowiedzą: Co? Komputer czeka!

I zamiast przekładać kolejne stronice,

Zawężają zainteresowań już wąskie granice.

 

Maksymilian Foltyn kl. II bBiblioteka”

 

Nie frasuj sobie, przyjacielu, głowy

Że, referat jeszcze nie gotowy,

Wszak pełna książek szkolna biblioteka

Już od rana na nas wszystkich czeka.

Tam się nowych, ważnych rzeczy dowiesz.

Na trudne pytania sam odpowiesz.

 

Anna Gajek kl. II gO pływaniu”

 

W bibliotece możesz utonąć jak w rzece

Choć nie w wodzie przecież, ale w książek świecie

Więc niepotrzebny jest tu „Słoneczny patrol”

Wystarczy porozmawiać z bibliotekarką

I już wiesz jak szczęśliwie dobić do brzegu

Albo jak z Kmicicem przetrwać potop Szwedów.

 

Damian Arabasz kl. II e

 


Fraszka o bibliotece szkolnej - etap I

W dniu 27.10. 2010 został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs na „Fraszkę o bibliotece szkolnej”- etap I.

Komisyjnie wybrano 3 fraszki przechodzące do II etapu konkursu.

Wszystkie prace zostały nagrodzone:

 

 1. Arabasz Damian kl. II e- Miejsce I

 2. Gajek Anna kl. II g- Miejsce II

 3. Foltyn Maksymilian kl. II b- Miejsce III

 4. Socha Adam kl. II d- wyróżnienie

 5. Stefańczyk Michał kl. II b – wyróżnienie

 6. Łomińska Marta kl. I f- wyróżnienie

 7. Skarbek Ilona kl. I f- wyróżnienie

 8. Łakomiec Karol kl. III b- wyróżnienie

 9. Pierzak Olga kl. I i- wyróżnienie

 

Organizatorzy:: n-l polonista VI LO: p. J. Sordyl, n-le bibliotekarze VI LO p. L. Sabat,

p. J. Szczepańska, we współpracy z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

 


Wspomnienie Lata - rozstrzygnięcie konkursu

W dniu 19. 10. 2010 w czytelni szkolnej miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficzno- Przyrodniczego, zorganizowanego przez n-li bibliotekarzy VI LO (p. Lidii Sabat, p. Jolanty Szczepańskiej) we współpracy z opiekunem Koła Fotograficznego „ Carpe Diem” ( p. Joanną Sordyl).

Spośród otrzymanych zdjęć nagrodzonych zostało 9 prac:

 

W kategorii- Przyroda:

 • Magdalena Zboś kl. I i
 • Natalia Haberko kl. II m
 • Dominka Sokołowska kl. I a

 

W kategorii- Ciekawe miejsca:

 • Justyna Borycka kl. II h
 • Katarzyna Młynarczyk kl. III b
 • Anna Serwata III b

 

W kategorii – Interesujące obiekty:

 • Katarzyna Dziób kl. II i
 • Marcin Miernik kl. II b
 • Anna Zimna kl. I i

 

Pozostałe prace wyróżniono.

 

 

Cała Polska czyta dzieciom

W ramach kampanii „ Cała Polska czyta dzieciom” uczennice naszego liceum: Aleksandra Młynarczyk, oaz Martyna Kukulska czytają dzieciom w wieku wczesnoszkolnym- klasykę poezji polskiej.

Takie spotkanie miało miejsce m.in. w Przedszkolu Samorządowym nr 9.

Maluchy otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

Zdjęcia ze spotkania dostępne w galerii.

 

Biblioteczny Konkurs Literacki

W marcu 2010 n-le bibliotekarze zorganizowali Konkurs Literacki dla klas trzecich, umożliwiający uczniom powtórzenie w ciekawy sposób znajomości prozy i poezji (od starożytności po współczesność) ze szczególnym uwzględnieniem lektur szkolnych.

Nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami książkowymi oraz rzeczowymi 9 osób:
I     Małgorzata Stanek kl. 3i

II    Jowita Adamczyk kl. 3f

III   Aneta Zychowicz kl. 3f

IV   Daria Kaczmarczyk kl. 3i

V    Piotr Kopczyński kl. 3d

VI   Magda Sieczkowska kl. 3f, Marlena Wiewióra kl. 3f, Marta Stepień 3f, Małgorzata Ziomek kl.3f

Gratulujemy!

 

Międzynarodowy Dzień Zwierząt

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt w dniu 5 października 2009 zostało zorganizowane spotkanie z p. Andrzejem Wąsikowskim, prezesem Klubu Instruktorów Ochrony Przyrody oraz członkiem Komisji Ochrony Przyrody z ramienia PTTK-u.

W spotkaniu na temat: „Chiropterologii w Polsce” wzięli udział uczniowie kl. IF i IH z p. B. Ubowska i p. A. Górniak. Podczas prelekcji obecna była także pani wicedyrektor Edyta Roman. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie zagadnieniami poruszanymi przez zaproszonego gościa.

Międzynarodowy Dzień Poezji


Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji,
w poniedziałek 23 marca odbyła się uroczystość poświęcona sylwetkom i twórczości znanych świętokrzyskich poetów: Teresy Opoki, Romualda Bielendy, Stanisława Rogali oraz Stanisława Nyczaja.
W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych: Martyna Pala, Klaudia Dudek, Natalia Ozdoba, Kinga Juszczak, Paulina Równicka, Paulina Lechowicz.
Oprawę muzyczną przygotował Piotr Malec , uczeń kl. II b.
Uroczystość zainicjowali i zorganizowali n-le bibliotekarze, przy współpracy z p. mgr Jolantą Rutczyńską, oraz z p. mgr Anną Wzorek.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym
w przygotowanie Międzynarodowego Dnia Poezji.
Maraton czytania


16 października br odbyła się uroczystość biblioteczna w formie 2-godzinnego "Maratonu czytania", zorganizowana przez nauczycieli bibliotekarzy VI L.O. z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Hasłem tegorocznych obchodów jest "Umiejętność czytania i uczenie się w Twojej bibliotece". Uczniowie VI L.O. mieli możliwość wysłuchania ulubionych fragmentów książek naszych nauczycieli, zaproszonych gości oraz uczniów. 
Z przyjemnością wysłuchaliśmy pani dyrektor Renaty Walęckiej, pani Lidii Gilewskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, pani Elżbiety Pietrow- Ślusarczyk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, pani Marzeny Wojciechowskiej - księgowej VI L.O., naszych nauczycieli: prof. Małgorzaty Kowalskiej, prof. Tomasza Sarny, prof. Jarosława Machejko oraz uczniów: Katarzyny Żukow i Tomasza Dracza.


Koniec uroczystości został uwieńczony piosenką zespołu Myslovitz pt. "Książka z drogą w tytule" w wykonaniu uczennic: Andżeliki Ciołak i Dominiki Kudaka.

Konkurs „Wakacyjnie zaczytani”.

�d teraz popłynę”, pierwszego tomu z cyklu Syreny i Bogowie. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Miazga we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami. W spotkaniu uczestniczyła młodzież klas pierwszych. Pytania dotyczyły między innymi procesu tworzenia książki. Młodym ludziom zaimponowało, że Marii udało się pogodzić naukę z pracą nad książką (Maria jest studentką Sinologii na Uniwersytecie Jagiellońskim). Jesteśmy wdzięczni naszej absolwentce za to, że podzieliła się z uczniami  VI LO cennymi uwagami o pracy nad tekstem. Zainspirowała młodych ludzi do pisania prozy i poezji. Liczymy na stały kontakt z tak dobrze zapowiadającą się młodą pisarką. 

 

Dodatkowe informacje